Wybór podłogi jest tak samo ważny jak kolor ścian oraz dobór mebli. Dodatkowo możemy zupełnie zmienić nasze wnętrze dopierając odpowiedni wzór, w jaki należy ułożyć parkiet.

W jaki wzór układać podłogę?

Najbardziej popularny jest montaż drugiego rzędu, przesuwając w prawo o połowę deski, czyli tzw. cegiełkę. W ten sposób układa się również płytki.

Podobnym rodzajem jest tzw. wzór angielki, w którym deski ułożone są równolegle. Są one jednak poprzesuwane nierównomiernie w pionie w stosunku do sąsiadujących. Przy czym możemy je również ułożyć po ukosie.

Drugim sposobem jest układanie w jodełkę. Bardzo często stosowane przy parkiecie. Pozwala to nadać niepowtarzalnego charakteru nawet banalnemu wnętrzu. często spotykany w kawalerkach. Rozróżnić można jodełkę klasyczną, francuską oraz podwójną.

Układanie podłogi na drabinkę to kolejny rodzaj, jednak coraz rzadziej spotykany. Montuje się naprzemiennie długie deski w pionie i prostopadle do nich, mniejsze, poziome. Ten typ stosuje się na dużych przestrzeniach jak restauracje, centra handlowe.

Ostatnim typem jest podłoga położona na wzór kwadratów, zwany szachownicą. Deski przycinane są na mniejsze elementy, tak aby kilka desek ułożonych poziomo przypominało kwadrat. Kolejne układane są pionowo.

Wybierając wzór podłogi, warto wziąć pod uwagę rodzaj drewna, wielkość pomieszczenia oraz preferowany styl.

Add Your Comment