Panele zabezpieczyć należy przed wieloma rodzajami pojawiających się w użytkowaniu uszkodzeń. Przed zabrudzeniami zabezpiecza regularna pielęgnacja i czyszczenie za pomocą acetonu. Trudniej walczyć z rysami i uszkodzeniami mechanicznymi, istnieje jednak wiele praktycznych sposobów na przedłużenie trwałości fizycznej paneli. Największe znaczenie ma jednak ochrona przed zalaniem, także w czasie sprzątania.

Regularna pielęgnacja

Podstawowym sposobem przedłużenia żywotności paneli jest regularna pielęgnacja. Przy myciu paneli należy unikać nadmiernej ilości wody, warto natomiast przecierać je na sucho lub używać specjalistycznych środków.

Unikanie uszkodzeń

Duże znaczenie ma także unikanie uszkodzeń mechanicznych. W celu uniknięcia zarysowań pod meble warto podkleić podkładki z filcu. W miejscach szczególnie często uczęszczanych lub narażonych na zawilgocenie można rozłożyć wycieraczki, dywany i podkładki.

Lakierowanie i malowanie

Do popularnych sposobów zabezpieczania paneli należy także lakierowanie i malowanie. Przedłuża ono ich trwałość, nie jest jednak dobrym środkiem zapobiegającym uszkodzeniom mechanicznym, pęknięciom i zarysowaniom. Nie warto więc lakierować paneli podłogowych i znajdujących się w miejscach narażonych na uszkodzenia fizyczne.

Add Your Comment