Jednym z większych problemów występujących przy drewnie jest wyciekająca żywica. Dziej się to głównie przy gatunkach iglastych, zawierających kubki żywiczne. Jak ją jednak usunąć z naszej podłogi?

Tak naprawdę wszystko zależy od pochodzenia żywicy. Być może są to pozostałości po żywej choince, którą spokojnie usuniemy. Pamiętaj jednak, aby nie przecierać świeżego wycieku żywicznego.

Można ją usunąć drogą mechaniczną przy pomocy nożyka. Zaschniętą warstwę delikatnie zeskrobujemy a następnie przemywamy ciepłą wodą. Warto te miejsce zabezpieczyć. Inną metodą jest przetarcie danego miejsca za pomocą delikatnych dla drewna preparatów jak benzyna, terpentyna czy amoniak. Następie musimy zeszlifować za pomocą papieru ściernego i zabezpieczyć.

Natomiast jeśli problem występuje notorycznie, mamy do czynienia z sączeniem się żywicy z podłogi. Wynika to z aktywnej fazy drewna. Po usunięciu jej, należy zamalować to miejsce.

Żywica nie lubi lakieru, dlatego drewno powinno się impregnować olejem lub bejcą. W przeciwnym razie może dojść do łuszczenia się polakierowanej powierzchni, która nie przyjmie ponownej warstwy. Trzeba będzie wszystko ponownie usunąć i od nowa zabezpieczyć.

Add Your Comment