Deski podłogowe wyglądają prześlicznie, jednak aby zachowały swój odpowiedni kształt, należy przy ich kładzeniu uwzględnić szczeliny dylatacyjne. Bez względu na to jaki materiał wybierzemy na podłogę beton, panele, ceramikę czy drewno, należy o nich pamiętać.

Co to jest dylatacja?

To szczeliny między poszczególnymi partami desek. Są on niezbędne aby podłoga się nie zdeformowała. W zależności od temperatury i własne pracy, deski naprężają się i rozkurczają. Istotna jest również wilgotność pomieszczenia. Jeśli więc zapomnimy o szczelinie mogą się one wyprężyć bądź napuchnąć, psując całą podłogę.

Ważny jest rozmiar pomieszczenia. Zazwyczaj szczeliny zostawia się co 7m (przy drewnianej podłodze). Dylatację często uwzględniamy na łączeniu pokojów, na progach drzwi.

Istotny jednak jest sposób układania. Po długości, szczeliny mogą zostać zachowane w większej odległości. Natomiast montując deski po szerokości musimy uwzględnić około 10mm z każdej strony – zazwyczaj od ściany, co 7m. Jeśli mamy połączenie dwóch różnych materiałów, możemy użyć korka dylatacyjnego.

Z dylatacją spotykamy się na co dzień, tylko jej nie zauważamy. Jest ona istotna zwłaszcza podczas kładzenia podłogi. Nie chcemy bowiem, aby się zdeformowała i ponownie wydać pieniądze na jej naprawę, bądź ponowne położenie.

Add Your Comment