Decydując się na ogrzewanie podłogowe, zastanawiamy się co położyć na jego powierzchni. Często rezygnujemy z desek drewnianych błędnie myśląc, że nie nadają się do tego typu ocieplenia domu.

Deski drewniane są oczywiście trochę bardziej wymagające niż np. płytki. Wybierając drewniany parkiet należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Po pierwsze opór cieplny deski. Zbyt twarde, stawiające duży opór mogą się odkształcić.

Po drugie rodzaj izolacji i sposób ogrzewania w mieszkaniu bądź pomieszczeniu. Możemy dostarczać ciepło za pomocą kotła grzewczego, pompy ciepła oraz elektrycznej maty grzewczej. Należy kontrolować ogrzewanie i mieć na uwadze, że temperatura takiej podłogi, nie może przekraczać 270. Jeśli nasz dom/mieszkanie nie jest wystarczająco dobrze zaizolowane, ucieka ciepło, będziemy podnosić temperaturę, aby ogrzać pomieszczenie. Suchy klimat nie jest korzystny dla drewnianych podłóg.

Po trzecie sposób montażu. Zwróć uwagę czy deska będzie klejona czy układana na tzw. zatrzask. Inaczej będą się wtedy zachowywały podczas swojej codziennej pracy. Przed montażem, należy ogrzać posadzkę do temperatury 150 a w pomieszczeniu powinno być 180. Nie podnoś jej powyżej dwudziestu stopni Celsjusza przez pierwsze 3 dni. Zwiększać należy stopniowo, aby uniknąć uszkodzeń w postaci pęknięć, szpar. Nie zapomnij o szczelinach dylatacyjnych!

Aby utrzymać deski podłogowe w dobrej kondycji nie należy ich przegrzewać. Optymalna temperatura to 200-210. Istotna jest też wilgotność powietrza (40-50%), aby deski się nie wyprężały. Takie optymalne warunki sprzyjają również naszemu samopoczuciu.

Najważniejsza jest gwarancja producenta, o możliwości położenia danego produktu przy ogrzewaniu podłogowym. Bigaj oferuje Nam szereg, wzorów i kolorów. Możemy wybrać deski z drewniane(lite) bądź też warstwowe (z warstwą drewna).

Add Your Comment